המרכז לוידאותרפיה

הנגשה

ממשק
התאם את הממשק להקל בתנאים שונים.
גודל הפונט
מציג את הדף בניגודיות גבוהה.
מציג את הדף בשחור לבן
יכול לסייע במתקשים לעבד תנועות מסך מהירות.
וידאו תרפיה הינו תחום טיפולי חדש, המזמין שימוש במצלמת הוידאו עבור הנעה של תהליך טיפולי – אישי או קבוצתי.

תרפיה בקולנוע הינה ענף חדש של טיפול באמנות המציע שפה אחרת לביטוי עצמי, לטיפול בקונפליקטים ועיבוד חוויות טעונות. התרפיה משתמשת בקולנוע כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים ומספקת סביבה מוגנת בה יכול חומר מודחק ולא מודע לעלות על פני השטח.

שפת האמנות מאפשרת גשר בין העולם הפנימי והעולם החיצוני ואינטגרציה בין השניים באה לידי ביטוי באמצעות האומנות.

במרכז לוידאו תרפיה אנו עובדים עם קבוצות הומוגניות. התהליך הינו תהליך קבוצתי, היוצר לכידות קבוצתית של קבוצה המספרת את הסיפור שלה.

הוידאו הינו כלי יצירתי, המזמין את חברי הקבוצה, המטופלים להנכיח חומרים רגשיים לא קלים, לעלות חומרים מן הלא מודע ולספר את הסיפור האישי בצורה יצירתית אשר מאפשרת הפנמה של נרטיב חדש, בריא ומיטיב.

אנו נפגשים עם קבוצות הבאות לתהליך של כ 7 חודשים (24 מפגשים), בו הקבוצה יוצרת סרט אישי, או עבודה עם מטופלים פרטניים. בנוסף, אנו מגיעים אל קבוצות שונות ברחבי העיר והארץ.

הטיפול בוידאו תרפיה מתאים לכל אדם המגלה נכונות להתנסות בחוויה של עשיית סרט ללא קשר לכשרון אומנותי או ניסיון קודם בתחום. החוויה של הפקת סרט הינה חוויה מרתקת ומעצימה לכל אדם.

הסרט יכול להיות סרט עלילתי (נראטיבי) או דוקומנטרי, לפי בחירת המשתתפים.

תהליך העבודה עם קבוצה:

הקבוצה נפגשת עשרים וארבעה מפגשים, שעתיים לכל מפגש. גודל הקבוצה: רצוי בין שמונה לחמישה עשר משתתפים. הקבוצה מקבלת שני מנחים (קולנוען ומטפל) המגובים בהדרכה מקצועית.

בכל מפגש יש למידה של נושא הקשור לעולם הקולנוע ופעילות קבוצתית שמטרתה להגיע להפקה של סרט קצר. מטרת המפגשים הינה תהליך תרפוייטי דרך הפקת סרט. את נושא הסרט ותכניו – הקבוצה מעלה במהלך המפגשים. בנוסף, ישנו שימוש באמנויות שונות, נוספות, בכדי לאפשר לקבוצה הכרות, גיבוש ותקשורת מעמיקה יותר.

כמו כן במפגשים נעשית עבודה דרך סינמה תרפיה: הקרנת סרטים קצרים אשר נוגעים בעולמם של חברי הקבוצה ועיבוד משותף של רגשותיהם בעקבות הצפייה.

בתהליך זה יש שני שיאים – צילומי הסרט (יום או יומיים של ימי צילום ארוכים) ובסיום צילומים ועריכת הסרט, הקרנתו באולם מכובד למוזמנים (באם הקבוצה מעוניינת בכך). כל מונחה מקבל עותק מהסרט.

אנו משקיעים משאבים רבים בכל הקבוצות שלנו. לכל קבוצה שני מנחים – קולנוען ומטפל. מנחי הקבוצה מקבלים שעת הדרכה שבועית אצל סופרבייזר, הגב' עטרת רונן, עו"ס קלינית ומטפלת באמנות. בהדרכה ישנו עיסוק בתכנים הרגשים שעולים במפגשים, בתהליך הקבוצתי וביחסי המנחים עם עצמם ועם הקבוצה.

ביה"ס מעלה מספק לכל קבוצה מצלמות וסרטים עבור המפגשים השבועיים, כמו כן מעלה מספק שרותי עריכה ועורך לעריכת החומרים המצולמים.

אנו זוכים ונהנים משיתוף פעולה מלא בכל הקבוצות - חברי הקבוצה ניגשים בהתלהבות למשימות הניתנות בכל פגישה (שיחות לאחר צפייה בסרטים, תרגילים של כתיבה, צילום ומשחק עד לכתיבה של תסריט שלם והפקתו) ואנו רואים את התהליך הטיפולי החשוב שעוברים הפרטים בקבוצות.

אנו עובדים מזה עשר שנים בתחום הוידאו תרפיה וליווינו עשרות צעירים בעלי צרכים מיוחדים, אחים והורים ממשפחות בהן יש בן משפחה בעל צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, בני משפחות שכולות, קשישים, עולים חדשים ועוד באמצעות כלי ההבעה הקולנועי.

גישת העבודה לקבוצות הובנתה בבית הספר מעלה.

האוכלוסיות המתאימות לעבודה – כל אוכלוסיה שהיא, החל מגיל 13, לה יש מכנה משותף, כגון: עולים חדשים, קבוצות מיעוט, נוער בסיכון, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז, נשים במצבי חיים שונים, משפחות עם בן משפחה עם צרכים מיוחדים, קשישים, נוער מחונן ועוד.

לכל אדם, לכל קבוצה יש סיפור – אנו רוצים לספר אותו.

כתבה על קבוצת הוידאותרפיה של האחיות השכולות:
אחיות לריפוי / כאן 11 

סרטים שהופקו במרכז הטיפולי (מרבית הסרטים אינם מותרים להקרנה פומבית):

"יובלים". הסרט נעשה במסגרת המרכז לוידאו תרפיה בשיתוף פעולה עם האגודה להתנדבות. 
מנחי הקבוצה: אסף כהן ואריאל חן.  

"סיפור מוכר". הסרט נעשה בשיתוף פעולה עם קידום נוער. 
מנחי הקבוצה: אסף בן עמי ומחמוד שחאדה. 

"לתת מכל הלב". הסרט נעשה בשיתוף פעולה עם האגודה להתנדבות.
מנחת הקבוצה: ירדן כרם.

סרט על עמותת "אופק לילדנו". הסרט נעשה מטעם המרכז לוידאו תרפיה.
צילום, בימוי ועריכה: נועם קידר, קולנוען.